Pühad koos lemmikutega

Pühade ajal valmistavad ja söövad perekonnad kõige mõnusamaid, rasvasemaid ning maitsvamaid toite. See ei jää märkamata ka neljajalgsetel pereliikmetel.
Jõuluaeg on meie lemmikutele olnud alati meelele helde, kuid seedesüsteemile veidi raskem aeg.
Pühade ajal kiputakse jagama ka lemmikutele rasvaseid ja maitsestatud toite, mis olenevalt toidust võivad lemmiklooma seedesüsteemi täiesti segamini ajada.

Nimelt on koera ja ka kassi seedesüsteem harjunud teatud toitudega – nendega, mida kasutatakse neil igapäevases menüüs. Maost ja kõhunäärmest erituvad seedeensüümid on kohastunud seedima teatud koostisega toitusid, milles on kindel kogus valku, rasva ja süsivesikuid. Kui nüüd pidustuste ajal muuta lemmiku toiduratsioon rasvarohkeks ja/või valgurohkeks, siis tema seedeensüümid peavad
vastavalt toidule kohanema. Kohanemise alguses, ei pruugi koheselt tekkida piisavalt valkude ja rasvade seedimist soodustavaid ensüüme ning seetõttu ei ole toidu seedimine nii efektiivne. Poolseedunud toiduosakesed satuvad käärsoolde, mistõttu võib tekkida lemmikul seedehäired – oksendamine ja tugev kõhulahtisus. Samuti võivad teatud ebasobivad toidud, toiduained ja maitseained põhjustada lemmikutel kõhunäärmepõletiku ehk pankreatiidi. Jämesooles olev mikrobioom on harjunud teatud toidu koostisosadega. Kui nüüd pühade perioodil teha oma lemmikule pistelised toidušokid „eriliste“ üllatustega, siis hetkeks võib Teie lemmikul meel väga
rõõmus olla, kuid uus toit võib tekitada ka väga kiiresti kõhulahtisuse.
Vältima peaks ka igasugust kontide söötmist. Kontide närimisel tekib risk hambakahjustuste tekkeks – esineb nii hambamurde kui ka emaili kahjustusi. Koerad tavaliselt hambamurdudele samasuguse valureaktsiooniga nagu inimesed ei reageeri ning seetõttu jääb koera hambavalu meile sageli märkamata. Kontide söömisega kaasnevad sageli ka seedeprobleemid – esineb nii kõhukinnisust,
kuna seedumata kondimass tekitab jämesoole osasse tihke tsemenditaolise massi, aga ka verist kõhulahtisust. Kõhulahtisuse tagamaaks on teravad kondikillud, mis vigastavad soolelimaskesta.

Ettevaatust päkapikkudega! Koerad tunnevad väga hästi lõhna ja on aldis magusat kraami pätsama.

Siinkohal väike meeldetuletus –   šokolaad, šokolaadi sisaldavad küpsetised, rosinad ja viinamarjad on koertele mürgised, põhjustades südamerütmihäireid ja neeruhaigust. Juhul kui lemmikul õnnestub midagi nimetatust nahka pista, on mõistlik võtta koheselt ühendust loomakliinikuga.
Et jõuluaeg lemmikutega kulgeks rahulikult, vältige suuri toidumuutuseid ja kui juhtub, et mõni vorstijupp või rasvane kamar justkui haihtub, siis olge valmis lemmikut abistama. Varuge aegsasti koju kõhulahtisust leevendavaid pastasid ja aktiivsöesuspensiooni, mida koerale seedevaevuste korral anda.
Vanematele koertele teevad vahel liiga ka pühadeaegsed pikad matkad. Kui vanem koer on harjunud tavapäraselt lesima oma kodus ja liikuma näiteks 15 minutit päevas, siis ei ole mõistlik temaga pühade meeleolus võtta ette 15 kilomeetri pikkust matka. Selline suur koormuse muutus toob kaasa liigesevaevused ja järgmisel päeval on liigesed sageli kanged ja valulikud.
Kassidel, erinevatest koertest ei esine pühade ajal rohkem seedehäireid, sest neile ei meeldi toiduvahetus ega üldse mingisugused muutused. Kõrge jahiinstinktiga kiisud hakkavad jahtima jõuluehteid – kuusekarda, nöörikesi ja muid kaunistusi, mis on oma olemuselt väga ebameeldivad ​ soolestiku võõrkehad. Selliste võõrkehade sattumisel makku või soolestikku on sageli tarvilik nende eemaldamiseks teostada kirurgiline operatsioon.
Kassid on teadatuntud „rohenäpud“, aga paraku on meie lemmikud jõululilled – jõulutäht, jõulukaktus ja ratsuritäht kassidele mürgised ning neid tuleks hoida kasside käiguradadest võimalikult kaugel või vältida nende koju soetamist.
Jõuluaeg tähendab palju kokkamist ja küünalde põletamist. Kassid, kui väga soojalembesed ja uudishimulikud lemmikud, kipuvad hüppama kuumadele pliidiraudadele, mistõttu tekivad neil käpapadjanditele põletused. Tegemist on väga valuliku probleemiga ning sellise õnnetuse tekkimisel, on mõistlik pöörduda loomaarsti juurde. Loomaarst hindab üle kahjustuste ulatuse ja määrab ravi, sh
valuravi. Küünalde põletamisel kindlasti jälgida, et kass ei ajaks küünlaid ümber ega kõrvetaks uudishimutsedes oma kulmusid ja vurre.
Üks probleem, millele me tihti kassi seisukohalt ei mõtle, on külaliste ja pereliikmete kogunemine koossöömisteks. Nimelt on kassid pigem omaette hoidvad lemmikud, kes tulevad oma inimese juurde siis kui nad seda soovivad. Igakord, kui keegi ületab kassi personaalset piiri (tänapäeval võime rääkida punastest joontest), lähevad nad stressi. Stressis kassidel võib tekkida põiepõletik, mis teatud isenditel võib kujuneda ka tõsiseks eluohtlikuks probleemiks. Seega, kui on teada, et kass on stressialdis või tal esineb tihti põiepõletikku, siis mõelge ürituste organiseerimisel ka lemmiku peale.
Kasutage rahustavaid ja stressi leevendavaid feromoone, võimaldage kassile mõni mõnus peidukoht ja jälgige, et liivakast ja toidukausid oleksid kassile vabalt ja stressamata kättesaadaval.
Suur osa pühadeaegseid probleeme on ennetavad. Mõelge läbi ja teadvustage endale, milline on Teie pere lemmik, kuidas tema organism reageerib uuele ja kuidas ta teatud situatsioonides käitub. Juhul kui pühadeajal tekib lemmikul terviseprobleem, ärge jääge ootama kuni pühad läbi saavad, vaid võtke ühendust loomaarstiga ning leidke probleemile kiire ja parim lahendus.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Koerte "kärntõbi"

Järgmine

Lemmikud ja aastavahetus

Jaga seda artiklit