Koerte "kärntõbi"

Koerte “kärntõbe” ehk sarkoptoosi põhjustavad mikroskoopilised süüdiklestad Sarcoptes scabiei.
Erinevalt teistest välisparasiitidest ei ela süüdiklestad naha pinnal, vaid uuristavad
käikusid, toituvad ja paljunevad koerte pindmistes nahakihtides. Parasiitide tegutsemine nahas põhjustab koerale väga tugevat sügelust, mistõttu lakuvad ja kraabivad nakatunud loomad ennast pidevalt, põhjustades ulatuslikke nahakahjustusi. Koerad nakatuvad sügelislesttõppe otsesel kokkupuutel teiste nakatunud loomadega (koer, kährik, rebane). Parasiidid püsivad väliskeskkonnas mõnda aega nakatumisvõimelistena, seega võib nakkus üle kanduda ka kaudselt, näiteks kui koer puutub kokku sügelislestadega nakatunud korjusega või püherdab nakatunud looma pesas. Parasiidi ellujäämine väliskeskkonnas oleneb temperatuurist ja niiskusest. Temperatuurivahemikus 10–25 °C ja niiskes keskkonnas võivad parasiidid elus püsida kuni kaks nädalat.
Haiguse kliiniline tunnus on tavaliselt kõrvalestade, küünarnukkide, kandade ning kubeme- ja kõhupiirkonna intensiivne sügelus. Ravimata jättes võib see ulatuda pea ja tagajäsemete piirkonda, aga ka üle kogu keha. Sügeluse tagajärjel esineb karvakadu, punne, koorikuid ja võivad tekkida ulatuslikud nahakahjustused. Enamasti on koerad närvilised ja kui vähegi võimalik, sügavad end.
Peiteaeg, mil kujunevad välja kliinilised tunnused – sügelemine ja seejärel nahakahjustused – võib olla 3–8 nädalat. Koerte kärntõve diagnoosimisel lähtutakse koera elustiilist (liikumine, kokkupuude teiste koerte ja metsloomadega), kliinilistest tunnustest ja laboriuuringutest. Koeralt kogutakse sügavaid nahakaapeid, mida uuritakse mikroskoobi all sügelislestade olemasolu kinnitamiseks.
Sarkoptoosi raviks ei piisa tavalisest kirburohust, kasutada tuleb retseptiravimit. Seetõttu tuleb sarkoptoosi kahtluse korral alati võtta ühendust loomaarstiga. Sügelislesttõbi on väga nakkav ja keskkonnas küllaltki vastupidav, seega ei piisa ainult haigestunud koera ravist. Nakkuse esinemisel peab ravima nakatunud koeraga kokku puutunud kõiki koeri isegi siis, kui neil pole haigus veel avaldunud. Tähtis on ka puhastada nii palju kui võimalik koera magamisase, vaibad ja muud pinnad, tarvikuid on vaja lestade hävitamiseks töödelda.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Koerte siseparasiidid

Järgmine

Pühad koos lemmikutega

Jaga seda artiklit